Tehát annyi volna az ötletem hogy a hagyományos égőknél (körtéknél) próbáljunk meg kettős üvegfalat alkalmazni ami között vákuum van, azért hogy kevesebb hő távozzék és több fényt nyerjünk kevesebb árammal (persze egy kis fényt is vesztünk), mert könnyebben fenntartható lenne így izzó szál magas hőmérséklete (elvileg ! ? ) persze nem tudom hogy lehetne így elérni valamit akár többszörös 2-3 szoros vákuum fallal és hőállóbb belső üvegekkel, mert így is hő átadás igen gyors nagyon nagy hő különbség miatt. Sőt azt is mondtam még hogy elvileg Xe hő átadása rosszabb mint Kripton gázé viszont gyakorlatban nem tudom, az biztos hogy nem a Xe gáz ára lényeges mert az 3000Ft körül van normál litere és itt kis nyomásokról van szó.
Azt sem tudom kiszámítani ilyen hőmérsékleteknél számítana ez e valamit???
Azért mondom el gondolatom mert véleményem szerint nem lesz izzó gyártás 1-2 évtizeden belül a led bulb -ok és reflektorok miatt , tehát amíg lesz izzó, legyen jobb a mostaninál , ha lehet.
Én konkrétan üveg csövekre gondoltam elsősorban (vagy félbevágott kapszula alakú izzókra félgömb végű henger)- előző levelemben vagy vastagabb faló üveg cső , vagy nagyobb átmérőjű üveg cső, mert ez legegyszerűbb egymásba gyártani: pl massiv os reflektor üveg cső 300W-os és alig 8mm vastag teljes külső átmérője szerintem a dupla olyan vastag lenne, már az is sokat javítana teljesítményén/ fogyasztás arányán mert vastagabb nemesgáz rétegen kellene szigeteléshez,
ez már önmagában javítana a minőségen, többszörös csövek nélkül.
Aztán második elv pici kerek 25W-os reflektoroknál (gomba alakú) hogy tükör réteg van egyik oldalon a tükrös (ott máris hidegebb bura a külső oldalon)
Már az se mindegy hogy az égőben is van (bent) e tükör réteg mert, ha már az égőben is van tükör réteg akkor lényegesen jobb a hatásfok (és a fény hasznosítás is) szerintem, mert hő is visszaverődik jórészt az egyik oldalon.
Ezt a trükköt meg lehetne csinálni cső reflektoroknál is.
3. trükk Hg gőzt is alkalmazni mint legnehezebb (nemes gázt)
persze itt nem ív fényes lámpákra gondolok (és Xe esetén sem) hanem hagyományos izzó szálakra amiknél szintén lehetne alkalmazni az Xe-t és Hg-t (gőzt, 400C felett)
Az üvegeken is lehetne változtatni vastagítani a falat (optimális határokon belül) és ha többszörös falakat használunk akkor megtartani első üveg méretet sőt növelni (főleg reflektoroknál cső átmérő vastagságot), mert távolság legjobb védelem és szigetelés 2000-2500C -os izzó W szál ellen.
Ha sok üveg burát alkalmazunk csökken vákuum vesztés is, és belső csövek üveg anyagában növelni kellene Op -t nem csak Bór szilikát üvegekkel hanem tovább növelni TiO2 al vagy ZrO2 vel az op-t véleményem szerint ezek még egyszerű alapelvek, azért hogy semelyiknél se görbüljön el cső.
(Aztán volna még sok trükk vékony Au film alkalmazása és infra visszaverő üvegek kutatása .)
Én nem nagyon tudok energia takarékos reflektorok létéről a ledeken kívül, pedig éppen ezek az (ipari) fényforrások fogyasztanak legtöbbet, akár több KW-t is ezért is vannak tele hűtő bordákkal mert forrok, sok felesleges rosszul hasznosult hőtől.
köszönettel:
[email protected]
06203486832